טבעונים ובריאות מה נכון ומה לא

יש כמה מיתוסים שקשורים בטבעונים ובבריאות שלהם, שככל הנראה אינם נכונים: זה שהם עייפים כל הזמן, שחסר להם חלבון באוכל או שלהפך – הם צריכים פחות סידן. מה נכון? מה לא?

האם אתם טבעונים או חושבים להיות או להפוך לטבעונים?

אם כך, יש בוודאי כמה דברים שאתם חושבים על טבעונות. אולי שמעתם על מגוון מסעדות טבעוניות בתל אביב וחשבתם לבוא ולראות מה הן מגישות (ולטעום, כמובן), כדי לקבל מושג על מטבח טבעוני ועד כמה הוא נראה בריא, וכולי.

אז האם בריא יותר להיות טבעונים?

חשוב לומר – קודם כל – שתזונה היא דבר אישי מאוד. חשוב ללוות כל שינוי בתזונה שלכם, במיוחד אם הוא קיצוני, בבדיקות בריאות מתאימות, ולוודא שאתם אכן מקבלים את כל מה שדרוש לכם אישית, בתפריט שלכם.

מחקר שפורסם בשנת 2016 בארה"ב  מדבר על הטווח הארוך בבריאות של טבעונים וצמחונים, כאשר כמובן שיש הרבה דברים דומים ומשותפים לשני סוגי ה"אכלנים".

החוקרים סיכמו מחקרים שונים, אבל התמקדו בצמחונים, כיון שאין עדיין מידע ארוך טווח לגבי טבעונים.

צמחונים, אם ככה, סובלים פחות מהשמנת יתר והסיכויים שלהם ללקות בהתקף לב נמוכים מאלה של לא צמחונים, מאותו רקע.

הסיכון ללקות בסרטן נמוך יותר באופן כללי, אבל אין משהו מוחלט לגבי סוגי סרטן מסוימים. בדרך כלל, הבריאות של צמחונים טובה מזו של אחרים.

אילו מיתוסים טבעוניים אפשר להפריך?

טבעונים עייפים יותר

כן, אם הם לא מקבלים מספיק ברזל זמין וויטמין 12B. היות וברזל צמחי פחות זמין מברזל מבשר, טבעונים צריכים יותר ברזל.

לכן חשוב לאכול הרבה צמחים עשירים בברזל, כמו שעועית ותרד (ועלים כהים אחרים), ולצרוך תוספי 12B או חלב סויה.

טבעונים לא מקבלים מספיק חלבון

שוב, זה נכון, אם לא מקפידים על תזונה נכונה.

אישה בוגרת, למשל, צריכה 46 גרם חלבון ביום, וגבר – 56 גרם. אם אוכלים הרבה קטניות, כמו עדשים, אפונה, סויה, בוטנים ואפילו סוגים מסוימים של דגנים, אפשר בהחלט לקבל כמות כזו של חלבון. למשל, כוס של שעועית יבשה (לפני בישול) מכילה 16 גרם חלבון. במנה של אורז לבן יש חמישה גרם חלבון.

טבעונים צריכים פחות סידן

יש מחקרים שקושרים בין תזונה עתירת בשר אדום וחלבון, ואוסטיאופורוזיס (דלדול עצם).  מהמחקרים האלה אי אפשר להניח שאם לא אוכלים בשר, אז אין מחסור בסידן. למעשה, נשים וגברים טבעונים צריכים לחזק את התזונה שלהם בסידן, במיוחד מעבר לגיל 50, ולאכול ברוקולי או קייל ולשתות חלב סויה, אם ניתן. אם לא – לקבל חיזוק של סידן בצורת תוספים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *